Skip to content


Hyper-V a hibernacja i sleep

Dwa lata temu pisałem jak można udomowić Windows Server 2008 teraz pora na mały suplement dotyczący używania udomowionego Hyper-V.

Ten post to odpowiedź dla jednego z czytelników bloga, który zapytał mnie:

“Czy da się korzystać z hibernacji na laptopie z Hyper-V, którego używam do uruchamiania testowego wirtualnego środowiska?”

Po zainstalowaniu roli Hyper-V na Windows Server tracimy możliwość korzystania z zaawansowanych funkcji wstrzymania jak hibernacja oraz sleep. Dzieje się tak z powodu, że część funkcji hypervisora nie jest obsługiwana przez dostępne w systemie narzędzia obsługujące zaawansowane opcje wstrzymania.

Marketingowo jest to przedstawiane, że Hyper-V jest stworzony dla serwerów a ich się nie hibernuje i nie wstrzymuje:) Rzeczywiście tak jest ale Microsoft zapomniał o ludziach używających maszyn z Hyper-V na stacjach roboczych i komputerach przenośnych (programiści, konsultanci, testerzy, trenerzy etc).

Jednak jest metoda jak można częściowo pogodzić zaawansowane funkcje wstrzymania wraz z korzystaniem z Hyper-V. Rozwiązanie nie jest idealne i ma swoje ograniczenia ale lepsze to niż nic. Opiera się ono o wiedzę, że w początkowej fazie startu systemu wraz z uruchomieniem sterownika odpowiedzialnego za Hyper-V o nazwie Hvboot.sys system zostaje przestawiony w tryb wirtualizacji i zmienione zostają między innymi opcje zarządzania energią. Dokąd Hyper-V nie zostało uruchomione dotąd jest możliwość wykorzystania zaawansowanych opcji wstrzymania.

Tyle teorii:) teraz how to:

Opcje związane z uruchomieniem Hvboot.sys są ukryte w rejestrze: HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\hvboot\Start

Po zmianie na wartość dziesiątkową 3 i przeładowaniu systemu sterownik będzie uruchamiany na żądanie (pamiętamy, że domyślne ustawienie to 0).

Zamiast zmiany dokonywać w rejestrze można posłużyć się poleceniem: sc config hvboot start= demand

Po restarcie uzyskaliśmy możliwość korzystania z funkcji wstrzymania ale nie możemy uruchomić Hyper-V:)

Jeśli mimo to nie mamy dostępu do hibernacji należy ją włączyć: powercfg -h on.

Aby włączyć Hyper-V należy uruchomić komendę net start hvboot. Po wykonaniu tego polecenia do następnego restartu tracimy dostęp do zaawansowanych opcji wstrzymania.

źródła:

Enable Sleep / Hibernate with Hyper-V -markharrison.co.uk/blog

Get power management features back with Server 2008 Hyper-V – Aaron Tiensivu’s Blog

Hyper-V and Power Management – Virtual PC Guy’s Blog

Hyper-V: How to Run Hyper-V on a Laptop – TechNet Wiki

Posted in Hyper-V, Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2.

Tagged with , , , , , , , .


2 Responses

Stay in touch with the conversation, subscribe to the RSS feed for comments on this post.

  1. Jakub Anderwald says

    Link ” jak można udomowić Windows Server 2008″ nie działa z RSSa

  2. Karol Stilger says

    @Jakub: Dzięki za informację, rzeczywiście jakiś problem z wtyczką dla statystyk z WP. W tej chwili powinno już być OK.Some HTML is OK

or, reply to this post via trackback.Skip to toolbar