Skip to content


Bootowanie z VHD systemów Windows 7 i Windows Server 2008 R2

Windows 7 i Windows Server 2008 R2 dostarczają nową możliwość instalacji systemu. Instalacja systemu na fizycznej maszynie do pliku VHD.

Rozwiązanie wspiera tylko bootloader Windows 7/2008 R2. Jednak można z niego skorzystać instalując system Windows 7 jako drugi po starszym systemie Windows. Uzyskamy wtedy możliwość wyboru pomiędzy starszymi systemami a Windows Windows 7/2008 R2 w scenariuszu VHD jak i z klasycznym dyskiem.

Z rozwiązaniem tym wiązałem spore nadzieje, lecz niestety okazały się one niespełnione.

Problemy, które napotka osoba chcąca wdrożyć rozwiązanie w realnym środowisku – poza labem:

1. Brak wsparcia dla hibernacji systemu zainstalowanego jako VHD, problem spowodowowany jest przez sterownik obsługujący VHD. Aby się o tym przekonać należy odwołać się na zainstalowanym na VHD systemie do polecenia:

powercfg.exe -energy

2. Wsparcie dla działania BitLockera w scenariuszu VHD nie będzie oficjalnie dostępne, nawet jeśli rozwiązanie to będzie działało to będzie “niezalecane”. Szczególnie dużo problemów związanych jest z multibootingiem.

Wygląda na to, że część zespołów projektowych w Redmond nie dogadała się jeśli chodzi o funkcjonalności. Te dwa problemy, powodują że ta technologia nie powinna być moim zdaniem stosowana na korporacyjnych laptopach (1 i 2) i desktopach (2) a jej zastosowanie ogranicza się jedynie do rozwiązań testowych/awaryjnych.

Szczerze mówiąc to oczekiwałem od tej technologii nieco więcej.

 

Co do wydajności rozwiązania to zdania są podzielone.

Z moich doświadczeń z plikami VHD Fixed size wynika, że taki system plików działa minimalnie (różnica naprawdę pomijalna) wolniej niż standardowy dysk twardy.

Przy plikach VHD Dynamically expanding różnica jaką zauważyłem jest już bardziej widoczna (standardowy dysk jest szybszy) ale w dalszym ciągu akceptowalna.

W sieci jednak znalazłem sporo opinii o bardzo wolnym (kilka razy wolniejszym) działaniu systemów zainstalowanych w VHD.

 

zródla:

wlasne doswiadczenia

Instalacja Windows 7 oraz Windows Server 2008 R2 w plikach VHD – wss.pl

Test szybkości działania VHD i porównanie do szybkości działania fizycznego dysku

Posted in general, personal, tech, Techblog, Windows 7, Windows Server 2008 R2.

Tagged with , , , , , , , , , , , , .


0 Responses

Stay in touch with the conversation, subscribe to the RSS feed for comments on this post.Some HTML is OK

or, reply to this post via trackback.Skip to toolbar