Skip to content


Ku pamięci: cliconfg, czyli alias dla SQL Server

Mój romans z SQL Serverem zwykle jest przelotny i najczęściej ogranicza się do podstawowych czynności administracyjnych.

Od czasu do czasu trafi mi się naprawianie czegoś w krytycznej sytuacji i tak było tym razem.

U jednego z nowych klientów wystąpił niespodziewany problem z jedna z kilku maszyn na której działał Microsoft SQL Server 2005. Tak nieszczęśliwie się stało, że sprzęt nie nadawał się do dalszego użytku, na szczęście bazy był składowane na zewnętrznej macierzy dyskowej i nie były uszkodzone.

Bazy zostały podłączone do innej maszyny z SQL Serverem 2005. Teraz tylko zmienić pliki konfiguracyjne aplikacji i powinno działać:) Niestety w tym przypadku nie było tak banalnie. Pomysłowy twórca aplikacji umieścił pliki konfiguracyjne w jej wnętrzu tak, że nie można ich było edytować (za takie coś powinno się ucinać ręce i nie tylko), nie bardzo było możliwe, żeby szybko ją przekompilowywać.

Najszybszym w tym przypadku rozwiązaniem było oszukanie aplikacji.

Jak to zrobić?

Polecenie  cliconfg uruchamia narzędzie SQL Server Client Network Utility. Z pomocą którego w prosty sposób można ustawić alias którego będzie używała aplikacja.

Bardziej wnikliwi zaraz powiedzą, że to samo można osiągnąć przez zmiany w DNS lub w pliku hosts na serwerze aplikacyjnym. Rzeczywiście można ale pod warunkiem, że nowy SQL Server znajduje się w tej samej instancji co stary;)

źródło: własne doświadczenie

Posted in SQL Server, tech.

Tagged with , , , , , .


4 Responses

Stay in touch with the conversation, subscribe to the RSS feed for comments on this post.

 1. brejk says

  Aliasy można też ustawiać z poziomu konsoli SQL Server Configuration Manager. Poza tym poleganie na dynamicznych portach / dynamicznym wykrywaniu portów to proszenie się o kłopoty 🙂

 2. Karol Stilger says

  To obrazek poglądowy:) Ale fakt, poprawię go.

 3. Karol Stilger says

  Obrazek już jest jak należy;)

 4. PUBG MOBILE HACK 0.8.1 - ✔ WallHack + Aimbot With Mod Script Menu Free Download NO ROOT says

  Some truly wonderful content on this web site , appreciate it for contribution.Some HTML is OK

or, reply to this post via trackback.Skip to toolbar