Skip to content


Problem z NVRAID i zaskakujące rozwiązanie

W styczniu do testowego labu dotarło mi kilka nowych maszyn opartych na płytach głównych Asus P5N7A-VM (płyta all in one dla procesorów Intel LGA775 do której można zamontować do 16GB pamięci DDR2) Nie jestem wielkim fanem chipsetów NVIDIA ale trudno mi było mi cokolwiek tym płytom zarzucić (no może tylko brak drugiego NIC).

Po zainstalowaniu labu do racka, dodaniu dodatkowych NIC i po podłączeniu dysków, storage’a ISCSI przyszła pora na instalacje systemu. Z WDS został zainstalowany Windows Server 2008 R2 wraz z rolą Hyper-V. Do tego kilka standardowych programów. Wszystko działa bez zarzutu.

Za to w logach systemowych zaczęły pojawiać się następujące kwiatki:

Log Name: System
Source: nvraid
Date:  2010-02-10 07:45:11
Event ID: 11
Task Category: None
Level: Error
Keywords: Classic
User: N/A
Computer: machinename
Description:
The description for Event ID 11 from source nvraid cannot be found. Either the component that raises this event is not installed on your local computer or the installation is corrupted. You can install or repair the component on the local computer.

oraz

Log Name: System
Source: nvstor
Date: 2010-02-10 07:42:12
Event ID: 129
Task Category: None
Level: Warning
Keywords: Classic
User: N/A
Computer: machinename
Description:
Reset to device, \Device\RaidPort0, was issued.

Po krótkim dochodzeniu doszedłem do wniosku, że problem jest związany z antywirusem Microsoft Fore Front Clienet Security. Przypuszczenia potwierdziły poszukiwania w sieci gdzie znalazłem opis podobnego problemu związanego z obecnością w Windows Vista i Windows 7 działającego na płycie z chipsetem NVIDIA programowania Windows Live OneCare oraz Microsoft Security Essentials czyli z bliskich kuzynów Microsoft Fore Front Client Security. Nie wiem czy problem leży po stronie antywirusa czy sterowników NVIDIA, w każdym razie jeśli te dwa elementy spotkają się razem pojawia się problem. Po odinstalowaniu Microsoft Fore Front Clienet Security alarmujące wpisy w logach przestały się pojawiać.

Niestety nie miałem czasu na  dokładną analizę problemu. Właśnie pakuję się do wyjazdu na Microsoft 2010 MVP Global Summit. Jak wrócę postaram się bliżej temu przyjrzeć.

źródła, poza własnymi doświadczeniami:

NVRD64 Error 11 – NVIDIA forums

RAID Driver Missing or Corrupted, Vista Event Viewer – NVRD64 error – NVIDIA forums

nvstor32: reset to device — freezing machine – NVIDIA forums

Posted in tech, Windows 7, Windows Server 2008 R2.

Tagged with , , , , , , .


0 Responses

Stay in touch with the conversation, subscribe to the RSS feed for comments on this post.Some HTML is OK

or, reply to this post via trackback.Skip to toolbar